Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

JAK INTERNET ZMIENIŁ KULTURĘ WIZUALNĄ

Interpunkcja w tytule nowej książki Omara Kholeifa jest symboliczna na więcej niż jeden sposób. Podkreślenie w Internet_Art: From the Birth of the Web to the Rise of NFTs wykracza poza prosty riff na temat języka komputerów. „Rozmawiamy o środkach masowego przekazu naszych czasów. Wszystko się zmieniło” – tłumaczy pisarka, kuratorka i historyczka. „Dlatego książka nosi tytuł „Internetowa„ podkreślona ”sztuka, ponieważ Internet podkreśla każdy aspekt tego, jak konsumujemy, trawimy i tworzymy dzisiejszą kulturę wizualną”.

Książka ma na celu opowiedzenie „historii sztuki, która jest równoległa do powstania Internetu w kontekście historycznym – takim, który ma na celu zatrzymanie lustra na nieustanną kulturę spekulacji na temat sztuki, estetyki i kultury cyfrowej”, mówi Kholeif . Zaczyna się od wyjaśnienia, co naprawdę oznacza nieuchwytny termin „sztuka internetowa”, wyjaśniając, że „niekoniecznie jest to sztuka dla komputera, a nawet sztuka o komputerze. Zamiast tego to sztuka jest tworzona ze świadomością usieciowionej natury naszej zbiorowej kultury”. To, co brzmi jak niszowa dziedzina sztuki, nagle wydaje się, że jest wszędzie. Sama książka jest prawdopodobnie najlepszym przykładem tego, jak szeroka może być „sztuka internetowa”. Kholeif czerpał ze wszystkich zakątków internetu, ale większość pisał ręcznie.

Punktem wyjścia dla Internet_Art jest rok 1989, rok, w którym Tim Berners-Lee wynalazł World Wide Web w Cern, i rozciąga się do dzisiaj, ze stosunkowo mniejszymi rozdziałami końcowymi poświęconymi szybko rozwijającym się innowacjom technologicznym, takim jak Metaverse i niezamienne tokeny (NFT), które dopiero w ciągu ostatnich kilku lat wdarły się do głównego nurtu świadomości. Kontynuacja tej książki, napisana za 30 lat, bez wątpienia wyglądałaby zupełnie inaczej.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Bez nas „nie ma Google”: europejscy operatorzy telekomunikacyjni wywierają presję na Big Tech, aby płacili za internet

Napięcia między europejskimi firmami telekomunikacyjnymi a amerykańskimi firmami Big Tech osiągnęły szczyt, ponieważ szefowie telekomunikacji wywierają presję na organy regulacyjne, aby zmusili cyfrowych gigantów do poniesienia części kosztów budowy szkieletu Internetu.

Europejscy operatorzy telekomunikacyjni argumentują, że duże firmy internetowe, głównie amerykańskie, zbudowały swoje biznesy na wielomiliardowych inwestycjach operatorów w infrastrukturę internetową.
generują obecnie prawie połowę całego ruchu internetowego. Operatorzy telekomunikacyjni uważają, że firmy te powinny płacić „sprawiedliwy udział”, aby uwzględnić ich nieproporcjonalne potrzeby w zakresie infrastruktury i pomóc w finansowaniu wdrażania sieci 5G i światłowodowych nowej generacji.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, rozpoczęła w zeszłym miesiącu konsultacje w celu zbadania, jak zaradzić nierównowadze. Urzędnicy szukają opinii, czy wymagać bezpośredniego wkładu od gigantów internetowych do operatorów telekomunikacyjnych.

Firmy Big Tech twierdzą, że oznaczałoby to „podatek internetowy”, który mógłby podważyć neutralność sieci.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

DLACZEGO FI? Ludzie właśnie zdają sobie sprawę, że ich routery Wi-Fi są na niewłaściwej wysokości – jak wysoko je ustawić, aby uzyskać najlepszą prędkość Internetu

Często gniazdka elektryczne są umieszczane blisko podłogi, co oznacza, że kuszące może być również umieszczenie routera nisko.

Ale to okropny pomysł: będziesz chciał, aby router był ładny i wysoko w pokoju.

Oznacza to, że masz największe szanse na rozprzestrzenienie silnych sygnałów w całym pokoju – i połączenie się z gadżetami.

„Zalecamy umieszczenie routera od pięciu do siedmiu stóp nad ziemią z czystym polem widzenia” — wyjaśnia amerykański dostawca Internetu Ritter Communications.

„Twój router emituje fale radiowe, które rozchodzą się w dół od źródła.

„Umieszczenie routera w odpowiedniej odległości od ziemi poprawia zasięg sygnału”.

Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby ustawić router nad wieloma obiektami w domu, które mogłyby blokować lub tłumić jego sygnały.

Dlatego pozostawienie go w kącie na podłodze – schowanego za przedmiotami – to okropny pomysł.

„Umieszczenie routera na podłodze może obniżyć jego wydajność, ponieważ urządzenie wysyła sygnały, które są natychmiast absorbowane przez ziemię” – powiedział brytyjski dostawca Internetu PlusNet.

„Spróbuj podnieść router i umieścić go na kredensie lub półce, aby uzyskać większy zasięg”.

Istnieje możliwość dokupienia uchwytu do routera, aby był ładny i wysoki.

W przeciwnym razie będziesz musiał po prostu umieścić go na czymś, co może go podnieść.

„Umieść swój router na wysokiej półce”, powiedział amerykański portal porównawczy AllConnect.

„Routery wysyłają sygnał w dół, więc im wyżej umieścisz router, tym lepiej.

Ale zasady mogą się zmienić, jeśli router nie znajduje się na parterze domu.

Jeśli masz jeden router zapewniający zasięg w całym domu, najlepiej po prostu wybrać centralną lokalizację.

„Routery wysyłają sygnały we wszystkich kierunkach, więc umieszczając je w centralnej lokalizacji, eliminujesz odległość od dowolnego urządzenia w domu i możesz uzyskać lepsze połączenie” — wyjaśnił AllConnect.

„Umieść go w rogu, a wszystko, co robisz, to wysyłanie części połączenia do jednej części domu, a drugiej części na zewnątrz.

„Jeśli mieszkasz w dwupiętrowym domu, umieść router bliżej sufitu na pierwszym piętrze lub bliżej podłogi na drugim poziomie, aby zapewnić najlepszy zasięg”.

Podobnie ważne jest, aby router Wi-Fi znajdował się z dala od innych przedmiotów, zwłaszcza jeśli są wykonane z metalu.

Zapewniając routerowi najlepszą możliwą „linię widoczności”, oznacza to, że maksymalizujesz swój potencjał internetowy.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Jak działają chatboty?

Chatboty AI są zaprogramowane tak, aby odpowiadać na pytania online przy użyciu naturalnego, ludzkiego języka.

Mogą napisać wszystko, od przemówień i tekstów marketingowych po kod komputerowy i eseje studenckie.

Kiedy ChatGPT wystartował w listopadzie 2022 r., miał ponad milion użytkowników w ciągu tygodnia, powiedziała firma OpenAI, która za nim stoi.

Microsoft zainwestował w nią miliardy dolarów, włączając produkt do swojej wyszukiwarki Bing w zeszłym miesiącu.

Firma ujawniła również plany wprowadzenia wersji tej technologii do swoich aplikacji biurowych, w tym Word, Excel i Powerpoint.

Google jest wolniejszym i bardziej ostrożnym biegaczem w wyścigu generatywnej sztucznej inteligencji ze swoją wersją Bard, która zaczyna się w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Użytkownicy będą musieli się zarejestrować, aby go wypróbować.

Bard jest potomkiem wcześniejszego modelu języka Google o nazwie Lamda, który nigdy nie został w pełni udostępniony publicznie. Przyciągnął jednak wiele uwagi, gdy jeden z inżynierów, którzy nad nim pracowali, stwierdził, że jego odpowiedzi są tak przekonujące, że wierzy, że jest świadomy. Google zaprzeczył twierdzeniom i został zwolniony.

Starszy dyrektor produktu Google, Jack Krawczyk, powiedział BBC, że Bard jest „eksperymentem” i ma nadzieję, że ludzie wykorzystają go jako „wyrzutnię dla kreatywności”.

Pokazał mi przykład, jak wykorzystał Barda do pomocy przy planowaniu przyjęcia urodzinowego jego małego dziecka.

Wymyślił temat, który obejmował miłość jego dziecka do króliczków i gimnastyki, znalazł adres miejsca, o którym wspomniał, i zasugerował gry towarzyskie i jedzenie.

„Tak wiele doniesień [w mediach] mówi, że AI jest bohaterem” – powiedział Krawczyk. „Myślę, że bohaterem jest człowiek, a duże modele językowe pomagają uwolnić kreatywność”.

Chociaż baza wiedzy ChatGPT obejmuje tylko rok 2021 – nie może na przykład odpowiadać na pytania dotyczące niedawnego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii – Bard ma dostęp do aktualnych informacji. Wyjaśniło mi to wiadomość o tym, że TikTok został zakazany na telefonach rządowych Wielkiej Brytanii, opublikowaną kilka dni temu na stronie internetowej BBC.

Jest zaprogramowany tak, aby nie odpowiadać na obraźliwe monity i ma filtry zapobiegające udostępnianiu szkodliwych, nielegalnych, jednoznacznie seksualnych lub umożliwiających identyfikację informacji, ale „jak każda metoda, te bariery czasami zawodzą”, powiedział Zoubin Ghahramani, wiceprezes Google Research.

Nie popełnij błędu, jest to niezwykle ostrożna premiera produktu, tak daleka od dawnej brawury „poruszaj się szybko i psuj rzeczy” z początków wielkiej technologii, jak to tylko możliwe.

Kiedy zapytałem, czy firma jest zdenerwowana, pan Krawczyk przerwał, zanim odpowiedział, że jej podejście do uruchomienia Barda było „przemyślane”.

Jeśli Google jest zdenerwowany, ma ku temu dobry powód.

Pomimo całego podekscytowania związanego z tego rodzaju technologią, istnieją przerażające historie o niektórych bardziej niepokojących rzeczach, do których ChatGPT został zmanipulowany, a także istnieją obawy, że ostatecznie te potężne narzędzia, wciąż jeszcze w powijakach, mogą być ogromne zagrożenie dla wielu różnych rodzajów miejsc pracy.

Istnieje również – i jest to szczególnie istotne dla Google – teoria, że pewnego dnia chatboty mogą całkowicie zastąpić lukratywny biznes wyszukiwania w Internecie. Po co przedzierać się przez strony z linkami do wyników wyszukiwania, skoro można uzyskać jedną starannie napisaną odpowiedź? Google nie może sobie pozwolić na wypadnięcie z wyścigu.

Pan Krawczyk i pan Ghahramani dużo mówili o odpowiedzialności i zasadach, które wiążą się z technologią. Opowiedzieli mi nawet o ogromnych centrach danych zasilających Bard io tym, jak zamierzają je uruchomić przy użyciu energii odnawialnej.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Google rozpoczęło wdrażanie chatbota AI Bard, ale jest on dostępny tylko dla niektórych użytkowników, którzy muszą mieć ukończone 18 lat.

W przeciwieństwie do swojego wirusowego rywala ChatGPT, może uzyskiwać dostęp do aktualnych informacji z Internetu i ma przycisk „Google it”, który umożliwia dostęp do wyszukiwania.

Sprawdza również swoje źródła pod kątem faktów, takich jak Wikipedia.

Ale Google ostrzegł Bard, że będzie miał „ograniczenia” i powiedział, że może udostępniać dezinformacje i wyświetlać stronniczość.

Dzieje się tak, ponieważ „uczy się” na podstawie rzeczywistych informacji, w których obecnie istnieją te uprzedzenia – co oznacza, że w jego odpowiedziach mogą pojawić się stereotypy i fałszywe informacje.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Usunięcie przełącznika wyciszania w nowej serii iPhone 15 Pro może być postrzegane jako krok wsteczny

Ale może też istnieć metoda na pozorne wtrącanie się Apple. Dodatkowy przycisk z boku serii iPhone 15 Pro może otworzyć drzwi do pewnych dostosowań oprogramowania, które mogą sprawić, że stanie się nieco bardziej wszechstronny.

Gdyby zamiast tego funkcja wyciszania była po prostu włączana lub wyłączana w oprogramowaniu, przycisk ten mógłby przekształcić się na przykład w bardzo wyraźny przycisk migawki aparatu, który obecnie pełni rolę przycisku „zwiększania głośności”. Ponieważ ten ostatni wydaje się podobny do swojego odpowiednika „zmniejszania głośności”, łatwo jest nacisnąć niewłaściwy przycisk podczas robienia zdjęć.

Oczywiście na razie to wszystko spekulacje, ale jeśli Apple rzeczywiście zmienia funkcję projektową, która jest obecna w iPhonie od 15 lat, to prawdopodobnie ma ku temu dobry funkcjonalny powód, poza zwykłą potrzebą odświeżenia projektu.

Jest jeszcze dużo czasu na pojawienie się kolejnych przecieków w okresie poprzedzającym spodziewaną premierę iPhone’a 15 w pierwszej połowie września, więc spodziewaj się więcej wskazówek projektowych – w tym perspektywy najcieńszego iPhone’a 15 Pro Max ramek w historii — w nadchodzących miesiącach.
与此原文有关的更多信息要查看其他翻译信息,您必须输入相应原文
发送反馈
侧边栏

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Wyciek iPhone’a 15 Pro sugeruje, że może dokonać kontrowersyjnej zmiany przycisku

Nowy wyciek iPhone’a 15 Pro sugeruje, że nadchodzący smartfon może odrzucić funkcję konstrukcyjną, która była zawsze obecna w iPhone’ach: przełącznik wyciszania.

Jak zauważył Mac Rumours (otwiera się w nowej karcie), wyciek ShrimpApplePro opublikował film, który wyciekł na chińskim odpowiedniku TikTok, który pokazuje kilka nowych obrazów CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) serii iPhone 15 Pro. Ten film sugeruje, że modele „Pro” z serii iPhone 15 mogą wprowadzić kilka znaczących poprawek przycisków.

Obrazy potwierdzają wcześniejsze plotki, że telefony nowej generacji zastąpią tradycyjne przyciski podwójnej głośności jednym przyciskiem. Co bardziej kontrowersyjne, wygląda na to, że „przełącznik wyciszania”, który istniał od czasu pierwszego iPhone’a w 2007 roku, zostanie teraz zamieniony w przycisk.

Chociaż może to nie brzmieć jak wstrząsająca zmiana projektu, prawdopodobnie podzieliłoby opinie – szczególnie wśród tych, którzy są przyzwyczajeni do przełącznika wyciszania i przycisków głośności, które mają zupełnie inny charakter i działanie, do poprawiania „bez wyglądu”.

Plotki sugerują również, że zarówno przyciski głośności, jak i wyciszania będą wykorzystywać dotykowe sprzężenie zwrotne, a nie ruch mechaniczny, aby zapewnić wrażenie naciśnięcia przycisku. To coś, co coraz częściej obserwujemy zarówno na smartfonach, jak i laptopach, a Apple prawdopodobnie dąży do tego, aby wszystko było dotykowe.

Jeśli nie podoba ci się dźwięk tych zmian przycisków, z przyjemnością usłyszysz, że najwyraźniej nie pojawią się one w każdym nowym iPhonie w tym roku. Plotki sugerują, że modele iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Plus będą nadal miały dwa oddzielne przyciski głośności i przełącznik wyciszania, jeśli chcesz polegać na zwykłej pamięci mięśniowej iPhone’a.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

MICROSOFT UŁATWI USTAWIANIE DOMYŚLNYCH APLIKACJI W WINDOWS 11

W opublikowanym w piątek poście na blogu Microsoft potwierdził, że pracuje nad ulepszeniem obsługi komputera z systemem Windows. Firma ogłosiła funkcję, która rzekomo pozwoli użytkownikom systemu Windows 11 na większą kontrolę nad domyślnymi aplikacjami. Jeszcze w tym roku Microsoft wprowadzi nowy jednolity identyfikator zasobów (URI) głębokiego łącza, aby ułatwić użytkownikom pracę.

Identyfikator URI głębokiego łącza pozwoli programistom odsyłać użytkowników do właściwej sekcji menu Ustawienia, gdy będą chcieli zmienić sposób, w jaki system Windows 11 obsługuje określone łącza i pliki. Microsoft twierdzi, że da również użytkownikom większą kontrolę nad aplikacjami przypiętymi do ich komputerów stacjonarnych.

Dzięki publicznemu interfejsowi API Microsoft planuje również sprawić, by menu startowe i pasek zadań działały poprawnie. Ten interfejs API wyświetli monit, umożliwiając przyznanie programom uprawnień, zanim pojawią się one w elementach interfejsu. Zanim zostaną udostępnione publicznie, funkcje te zostaną wprowadzone w kanale Windows 11 Insider Dev. Spodziewajcie się więc wkrótce więcej relacji.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

MICROSOFT POPRAWI DOMYŚLNE USTAWIENIA APLIKACJI W WINDOWS 11

Od czasu premiery Windows 11 był systemem operacyjnym, który spotkał się z wieloma krytycznymi opiniami. Wśród nich wszystkich użytkownicy byli bardzo wściekli, jak radzi sobie z domyślnymi aplikacjami. Patrząc wstecz, w systemie Windows 10 sprawy nie były wcale trudne. Ale Microsoft postanowił to zmienić i pogorszyć domyślną obsługę aplikacji w nowym systemie operacyjnym.

Na przykład, jeśli nie chcesz, aby Edge otwierał się za każdym razem, gdy klikniesz stronę internetową lub plik PDF, będziesz zmuszony odwiedzić kartę ustawień systemu Windows 11. Tam musisz ręcznie zmienić domyślną aplikację, również dla każdej aplikacji. To naprawdę długi proces i wymaga zbyt wielu kroków. Wygląda jednak na to, że Microsoft w końcu zdecydował się naprawić sytuację na dobre.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Google: Wkrótce automatyczne tworzenie SMS-ów i e-maili dzięki sztucznej inteligencji

Gmail oferował już różne funkcje umożliwiające szybsze pisanie wiadomości e-mail dzięki uczeniu maszynowemu, takie jak sugestie końca zdania (Inteligentne tworzenie) i odpowiedzi (Inteligentna odpowiedź). Wraz z rozwojem generatywnej sztucznej inteligencji (AI) firma Google ogłosiła we wtorek na swoim blogu, że chce pójść dalej i zaoferować zaawansowane funkcje dla kilku produktów z pakietu biurowego Workspace. W niedalekiej przyszłości algorytm mógłby zatem pisać, odpowiadać na e-maile lub streszczać je, a nawet organizować skrzynkę odbiorczą.

W Dokumentach Google sztuczna inteligencja może również sprawdzać, pisać i przepisywać treści. Amerykański gigant szczegółowo przedstawił wspólną dla obu programów funkcję generowania tekstu, która jako pierwsza powinna ujrzeć światło dzienne. W ramce możesz wskazać, co chcesz napisać. Następnie jednym kliknięciem automatycznie generowany jest tekst odpowiadający oczekiwaniom użytkownika. Projekt ten można następnie dowolnie modyfikować.

Cechy ludzkie pozostają powyżej

Sztuczna inteligencja Google byłaby również w stanie udzielić porady, jak dostosować ton tekstu. Podobnie jak w wyszukiwarce, można by dodać przycisk „Szczęście”, aby AI w całości skomponowała tekst lub wiadomość. „AI nie zastępuje pomysłowości, kreatywności i inteligencji prawdziwych ludzi”, jednak jasno dała do zrozumienia na blogu Johanna Voolich Wright, wiceprezes Google Workspace

Nowe funkcje byłyby najpierw oferowane długoletnim użytkownikom Workspace, zanim zostaną udostępnione ogółowi społeczeństwa. Oprócz Gmaila i Dokumentów, Prezentacje Google mogą w przyszłości integrować również funkcję pozwalającą na generowanie obrazów, audio i wideo. Podobnie w Google Meet, generatywne sztuczna inteligencja może wkrótce zostać wykorzystana do generowania nowych teł i automatycznego robienia notatek, wyjaśnia 01net. Wreszcie funkcje oparte na sztucznej inteligencji można zintegrować z Arkuszami Google, aby ułatwić przetwarzanie danych.