Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Jak odzyskać klucz licencyjny Windows i ustalić, czy można go ponownie użyć na innym komputerze?

Jaka jest różnica między licencją OEM, detaliczną i zbiorczą?

Mówiąc najprościej, licencje ze stemplem OEM to wstępnie aktywowane licencje, które są dostarczane z nowymi komputerami, na których jest już zainstalowany system Windows i gotowe do pracy. Ta licencja jest w rzeczywistości dołączona do maszyny, na której się znajduje i może być używana tylko z nią. Licencje OEM są zwykle zapisywane bezpośrednio w systemie BIOS komputera lub oprogramowaniu układowym UEFI. Jest to również powód, dla którego nie trzeba ponownie aktywować kopii systemu Windows podczas ponownej instalacji systemu Windows z partycji odzyskiwania znajdującej się na komputerze.

Tak zwane licencje detaliczne Windows to licencje komercyjne, które zostały zakupione w wersji zdematerializowanej lub w wersji pudełkowej online lub od oficjalnego sprzedawcy. W wersji zdematerializowanej (lub cyfrowej) licencja jest powiązana z Twoim komputerem i powiązana z Twoim kontem Microsoft. Konkretnie, na nowym komputerze wystarczy podłączyć go do Internetu i zidentyfikować się za pomocą konta Microsoft, aby aktywacja systemu Windows odbywała się automatycznie. Jeśli kupiłeś wersję pudełkową, powinieneś mieć fizyczną wersję instalacyjną systemu Windows (np. DVD lub klucz USB w przypadku systemu Windows 11). Licencja jest zwykle wymieniona gdzieś w pudełku. Licencje detaliczne można przenosić między komputerami, ale można ich używać tylko na jednym komputerze w danej chwili.

Licencje zbiorcze systemu Windows to, jak sama nazwa wskazuje, licencje sprzedawane hurtowo firmom, stowarzyszeniom, rządom, oświatom itp. i może być zainstalowany na ograniczonej liczbie komputerów. Po osiągnięciu tego limitu liczby komputerów, na których można aktywować system Windows, tego klucza licencyjnego nie można zainstalować na innym komputerze. Zazwyczaj jest to rodzaj licencji, który można znaleźć w atrakcyjnych ofertach, w których opłata za klucz aktywacyjny systemu Windows 11 wynosi mniej niż dziesięć euro. Te klucze licencyjne mogą być potencjalnie ponownie wykorzystane, oczywiście pod warunkiem, że ich maksymalna liczba zastosowań nie została przekroczona.

Skąd wiesz, czy Twój klucz licencyjny jest wielokrotnego użytku?

Aby ustalić, czy klucz licencyjny Windows używany na starym komputerze może być ponownie użyty na nowym komputerze, wystarczy prosty wiersz poleceń.

  1. Otwórz wiersz polecenia
    W sesji administratora systemu Windows użyj skrótu klawiaturowego Windows + R, a następnie w wyświetlonym oknie Uruchom wpisz cmd i naciśnij klawisz Enter, aby zatwierdzić.
  2. Określ typ swojego klucza licencyjnego
    Aby znaleźć typ klucza licencyjnego używanego do aktywacji kopii systemu Windows na komputerze, skopiuj i wklej polecenie Slmgr -dli w wierszu polecenia i naciśnij klawisz Enter na klawiaturze, aby potwierdzić.
Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

iOS 14.3: uwagi do wersji

AppleFitness+

Nowe doświadczenie fitness obsługiwane przez Apple Watch z treningami w stylu studyjnym dostępnymi na iPhonie, iPadzie i Apple TV (Apple Watch Series 3 i nowsze)
Nowa aplikacja Fitness na iPhone’a, iPada i Apple TV do przeglądania treningów Fitness+, trenerów i spersonalizowanych rekomendacji
Treningi wideo dodawane co tydzień w dziesięciu popularnych typach treningów: trening interwałowy o wysokiej intensywności, jazda na rowerze stacjonarnym, joga, trening siłowy, taniec, wioślarstwo, chodzenie na bieżni, bieganie na bieżni i uważne chłodzenie
Playlisty opracowane przez trenerów Fitness+, które uzupełniają Twój trening
Abonament Fitness+ dostępny w Australii, Kanadzie, Irlandii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

AirPods Max

Obsługa AirPods Max, nowych słuchawek nausznych
Dźwięk o wysokiej wierności dla bogatego dźwięku
Adaptive EQ dostosowuje dźwięk w czasie rzeczywistym do osobistego dopasowania poduszek nausznych
Aktywna redukcja szumów, aby zablokować hałas otoczenia
Tryb przezroczystości, aby usłyszeć otoczenie wokół ciebie
Przestrzenny dźwięk z dynamicznym śledzeniem głowy zapewnia wrażenia dźwiękowe jak w kinie

Zdjęcia

Zdjęcia Apple ProRAW można robić na iPhonie 12 Pro i iPhonie 12 Pro Max
Zdjęcia Apple ProRAW można edytować w aplikacji Zdjęcia
Możliwość nagrywania wideo z prędkością 25 kl./s
Odbij lustrzanie przedniego aparatu, aby robić zdjęcia na iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus i iPhone X

Prywatność

Nowa sekcja informacji o prywatności na stronach App Store, która zawiera zgłoszone przez programistów podsumowanie praktyk prywatności aplikacji

aplikacja telewizyjna

Całkowicie nowa karta Apple TV+ ułatwia odkrywanie i oglądanie programów i filmów Apple Original
Ulepszone wyszukiwanie, dzięki któremu możesz przeglądać według kategorii, takich jak gatunek, oraz wyświetlać ostatnie wyszukiwania i sugestie podczas pisania
Wyświetlane są najlepsze wyniki wyszukiwania z najtrafniejszymi dopasowaniami w filmach, programach telewizyjnych, obsadzie, kanałach i sporcie

Klipy aplikacji

Obsługa uruchamiania klipów aplikacji poprzez skanowanie zaprojektowanych przez Apple kodów klipów aplikacji za pomocą aparatu lub z Centrum sterowania

Zdrowie

Możliwość wskazania ciąży, laktacji lub stosowania środków antykoncepcyjnych w śledzeniu cyklu w aplikacji Zdrowie w celu lepszego zarządzania prognozami okresu i okien płodnych

Pogoda

Dane o jakości powietrza są teraz dostępne w Pogodzie, Mapach i Siri dla lokalizacji w Chinach kontynentalnych
Zalecenia zdrowotne dotyczące jakości powietrza są dostępne w Weather i Siri dla Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Indii i Meksyku przy określonych poziomach jakości powietrza
Dane o jakości powietrza w Pogodzie, Mapach i Siri odzwierciedlają zaktualizowane skale krajowe dla Niemiec i Meksyku

Safari

Opcja wyszukiwarki Ecosia w Safari

Ta wersja dotyczy również następujących problemów:

Niektóre wiadomości MMS mogą nie zostać odebrane
Grupy kontaktów nie wyświetlały członków podczas redagowania wiadomości
Niektóre filmy nie wyświetlały się poprawnie, gdy były udostępniane z aplikacji Zdjęcia
Foldery aplikacji mogą się nie otwierać
Wyniki wyszukiwania Spotlight i otwieranie aplikacji z Spotlight mogą nie działać
Bluetooth może być niedostępny w Ustawieniach
Ładowarka MagSafe Duo może bezprzewodowo ładować iPhone’a z mocą mniejszą niż maksymalna
Akcesoria bezprzewodowe i urządzenia peryferyjne korzystające z protokołu WAC mogą nie zakończyć konfiguracji
Klawiatura wyłączała się podczas dodawania listy w Przypomnieniach podczas korzystania z VoiceOver

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Microsoft chce ulepszyć Chromium

Według specjalistycznego bloga Windows Latest, Microsoft opublikował nowe zatwierdzenie w katalogu deweloperskim projektu open source Chromium. Wydawca chce, aby przeglądarka Chrome, a co za tym idzie jej Edge, oparty na Chromium, potrafiła respektować ten ograniczony tryb połączenia.

Windows 10 ma interfejsy programistyczne WinRT, które wydawcy mogą dodawać do swoich aplikacji w celu wykrywania obecności sieci pomiarowej. Gdy użytkownik zidentyfikuje sieć za pomocą tej opcji, Microsoft wyjaśnia również: „Aby lepiej kontrolować zużycie danych przy ograniczonym abonamencie danych, zdefiniuj to połączenie sieciowe jako ograniczone latem. Niektóre aplikacje mogą działać inaczej, zmniejszając w ten sposób zużycie danych podczas połączenia z tą siecią. »

Microsoft proponuje zmianę parametru połączenia umożliwiającego identyfikację mobilnych sieci danych i odróżnienie ich od domowych sieci internetowych. Urządzenie działa na tej samej zasadzie, co działanie w systemie Windows.

Udostępnianie połączenia: w kierunku wyższego, ale lepiej kontrolowanego użytkowania

Według firmy Microsoft ponad 1% połączeń sieciowych skonfigurowanych w systemie Windows 10 będzie skonfigurowanych w trybie ograniczonym. Należy również zauważyć, że udostępnianie połączenia ze smartfona stało się powszechne, ponieważ 35% komputerów PC ma co najmniej jedną zarejestrowaną ograniczoną sieć.

Chociaż nie tak dawno temu operatorzy komórkowi odmówili aktywacji trybu tetheringu, sytuacja znacznie się rozwinęła. Wyobrażamy sobie również, że po wdrożeniu 5G wielu użytkowników będzie zadowolonych z mobilnego planu danych nawet do użytku w domu. W zależności od wielkości tego pakietu przejście na ograniczone połączenie w systemie Windows może więc stać się powszechne, zwłaszcza pod koniec miesiąca, przed jego odnowieniem.

Respektując tę ​​opcję konfiguracji, Chrome, podobnie jak przeglądarki oparte na Chromium, będą zatem zużywać mniej danych.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

TermWindows 11 z aktualizacją 2023 to naprawdę system operacyjny dla każdego. Przetestowaliśmy nowe funkcje

Więcej uwagi dla osób niepełnosprawnych

Na froncie dostępności, na przykład, przychodzi transkrypcja w czasie rzeczywistym poprzez uczenie maszynowe wszystkiego, co przechodzi przez kartę dźwiękową. Aktywuje się ją za pomocą kombinacji klawiszy Windows + Control + L i początkowo prosi o pobranie lokalnego słownictwa: system działa nawet bez stałego połączenia z Internetem.

O ile większość treści wideo ma już napisy, nawet automatyczne, to nie dotyczy to na przykład spotkań Teams czy Zoom. Dzięki transkrypcji w czasie rzeczywistym, osoba niesłysząca może bez problemu śledzić przebieg rozmowy.

‘Napis’, jak nazywa się go po włosku, zajmuje górną część pulpitu, ale można go zmieniać położenie jak zwykłe okno. Do szczególnych cech systemu należy możliwość włączenia własnego mikrofonu, a przede wszystkim automatyczne filtrowanie wulgarnych treści. Jedynym ograniczeniem w tej chwili jest obecność tylko angielskiego słownictwa: nie można go używać z innymi językami.

Drag & drop na pasku zadań w końcu, ale zakładki w Eksploratorze Windows dopiero za jakiś czas

Windows 11, o czym mogliśmy się przekonać w zeszłym roku, był trochę pracą w toku: stare aplikacje ukryte pod nowszym motywem, tryb “ciemny” nie pozbawiony wad w obsłudze i wiele innych drobnych ograniczeń, które powstrzymywały wielu użytkowników, którzy woleli pozostać przy Windows 10. Wraz z aktualizacją wiele z tych rzeczy zostało poprawionych, zwłaszcza w obszarze menu i paska narzędzi. Ten ostatni, i tu wielu będzie mogło odetchnąć z ulgą, wreszcie wspiera drag & drop: jeśli przeciągniemy plik Jpeg na ikonę Photoshopa, aplikacja zostanie wysunięta na pierwszy plan, a następnie będzie można automatycznie otworzyć plik, lub grupę plików.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Dla systemu Windows 10 Microsoft wydał poprawkę dotyczącą uszkodzonych dysków i niebieskich ekranów w systemie Windows 10.

Microsoft rozpoznał i naprawił błąd w systemie Windows 10, który mógł powodować krytyczne problemy w systemach korzystających z narzędzia chkdisk. Jest to narzędzie, które może okazać się kluczowe w przypadku problemów z systemem pamięci masowej komputera: może być uruchomione za pośrednictwem wiersza poleceń i pozwala sprawdzić woluminy urządzenia pamięci masowej oraz wyszukać logiczne lub fizyczne błędy w metadanych systemu plików. Uruchamiając go w systemie Windows 10 2004 i 20H2, użytkownicy mogli uszkodzić system plików i uniemożliwić przyszłe próby dostępu.

Problem i jak go rozwiązać
Microsoft nie określił jeszcze wersji Windowsa, na których mogły wystąpić problemy w wyniku uruchomienia chkdsk, problem obecnie zgłaszany jest tylko na stronach aktualizacji KB4592438 i KB4586853 wydanych dla Windows 10 2004 i 20H2 odpowiednio w grudniu i listopadzie. Błąd został zgłoszony przez Güntera Borna, po tym jak wcześniej publicznie zgłosili go użytkownicy Planet3DNow.

Microsoft wyjaśnia go w następujący sposób: “Zgłoszono, że na niewielkiej liczbie urządzeń, na których zainstalowano tę aktualizację, system plików może zostać uszkodzony po wykonaniu polecenia chkdsk /f, a urządzenie nie będzie się już poprawnie uruchamiać”. Według Microsoftu problem został naprawiony dla wszystkich niezarządzanych urządzeń bez konieczności interwencji użytkownika, choć może upłynąć do 24 godzin, zanim poprawka zostanie wdrożona na wszystkich systemach. Aby przyspieszyć proces, wszystkie potencjalnie zagrożone urządzenia mogą zostać ponownie uruchomione po pobraniu wspomnianej paczki.

Co zrobić w przypadku już uszkodzonego systemu
Jeśli w swoim systemie uruchomiłeś już chkdsk /f, uszkadzając system plików, możesz spróbować przywrócić rozruch, wykonując kilka podstawowych kroków podanych przez Microsoft. Nie jest jednak pewne, czy kroki te doprowadzą do całkowitego przywrócenia funkcjonalności systemów:

Po kilku nieudanych próbach uruchomienia, system powinien zostać uruchomiony w Konsoli odzyskiwania.

Z Konsoli odzyskiwania wybierz Opcje zaawansowane

Wybierz Wiersz polecenia

Wpisz chkdsk /f a następnie naciśnij klawisz Enter

Poczekaj na zakończenie skanowania dysku. Po zakończeniu wpisz exit, a następnie klawisz Enter

Urządzenie powinno się zrestartować zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli ponowne uruchomienie doprowadzi do Konsoli odzyskiwania, wybierz Kontynuuj – Wyjdź i kontynuuj pracę z systemem Windows 10.

Po zakończeniu tych czynności system powinien się zrestartować i ponownie przeskanować podstawowy dysk magazynowy. Po zakończeniu, działanie systemu powinno wrócić do normy.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Pour Windows 10, Microsoft a publié un correctif pour les disques corrompus et les écrans bleus dans Windows 10.

Microsoft a identifié et corrigé un bogue dans Windows 10 qui aurait pu causer des problèmes critiques sur les systèmes utilisant l’outil chkdisk. Cet outil peut s’avérer vital en cas de problèmes sur le système de stockage d’un ordinateur : il peut être exécuté via la ligne de commande et permet de vérifier les volumes d’un périphérique de stockage et de rechercher des erreurs logiques ou physiques sur les métadonnées du système de fichiers. En l’exécutant sur Windows 10 2004 et 20H2, les utilisateurs auraient pu endommager le système de fichiers et empêcher de futures tentatives d’accès.

Le problème et comment le résoudre
Microsoft n’a pas encore précisé les versions de Windows sur lesquelles des problèmes pourraient survenir à la suite de l’exécution de chkdsk, un problème actuellement signalé uniquement sur les pages de mise à jour KB4592438 et KB4586853 publiées pour Windows 10 2004 et 20H2 en décembre et novembre, respectivement. Le bogue a été signalé par Günter Born, après que des utilisateurs de Planet3DNow l’aient déjà signalé publiquement.

Microsoft l’explique comme suit : “Il a été signalé que sur un petit nombre d’appareils sur lesquels cette mise à jour a été installée, le système de fichiers peut être corrompu après l’exécution de la commande chkdsk /f, et l’appareil ne démarre plus correctement. Selon Microsoft, le problème a été résolu pour tous les appareils non gérés sans intervention de l’utilisateur, bien qu’il puisse s’écouler jusqu’à 24 heures avant que le correctif ne soit déployé sur tous les systèmes. Pour accélérer le processus, tous les appareils potentiellement affectés peuvent être redémarrés après avoir téléchargé le paquet mentionné ci-dessus.

Que faire si le système est déjà endommagé ?
Si vous avez déjà exécuté chkdsk /f sur votre système, ce qui a endommagé le système de fichiers, vous pouvez essayer de restaurer le démarrage en suivant les étapes de base fournies par Microsoft. Il n’est toutefois pas certain que ces étapes permettent de restaurer complètement les fonctionnalités du système :

Après un certain nombre de tentatives de démarrage infructueuses, le système doit être démarré dans la console de récupération.

Dans la Recovery Console, sélectionnez Advanced Options (Options avancées)

Sélectionnez Command Prompt (Invite de commande)

Tapez chkdsk /f, puis appuyez sur la touche Entrée.

Attendez que l’analyse du lecteur de stockage soit terminée. Une fois l’analyse terminée, tapez exit, puis appuyez sur la touche Entrée.

Le périphérique devrait redémarrer comme prévu. Si le redémarrage mène à la console de récupération, sélectionnez Continuer – Quitter et continuez avec Windows 10.

Une fois les étapes terminées, le système doit redémarrer et analyser à nouveau le disque de stockage principal. Une fois l’analyse terminée, le fonctionnement du système devrait revenir à la normale.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

WhatsApp po raz kolejny zadziwia wszystkich: teraz można z niego korzystać bez telefonu

Aktywując odpowiednią funkcję w wersji beta dla iOS i Androida, można połączyć do czterech urządzeń bez konieczności podłączania telefonu do internetu.

W końcu pojawiła się nowa funkcja, na którą czekano od lat i która bazuje na tym, co już robi Telegram, ale na razie można z niej korzystać tylko w wersji beta. Pozwala ona na połączenie do czterech urządzeń z tym samym kontem bez konieczności podłączania telefonu do sieci. Nowa funkcja działa zarówno na iOS, jak i Androidzie i nie wymaga specjalnej instalacji.

W porównaniu z Telegramem, najczęściej używany na świecie system przesyłania wiadomości zawsze wymagał bezpośredniego połączenia z siecią, co często można sprawdzić, korzystając z Whatsapp Web na komputerze, który ulega awarii, gdy smartfon nie jest podłączony. Wreszcie ta funkcja w wersji beta pokonuje to ograniczenie.

Na razie ta możliwość jest otwarta tylko dla WhatsApp Web, WhatsApp Desktop i Portal. Oznacza to, że nadal potrzebne będzie aktywne konto na telefonie komórkowym, ale ten ostatni wreszcie nie będzie musiał być podłączony do sieci. Aby skorzystać z tej możliwości, należy korzystać z najnowszej wersji beta na Androida lub iOS, ale w rzeczywistości wystarczy posiadać najbardziej aktualną wersję.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Nowoczesny interfejs dostosowany do wszystkich ekranów

Windows 11 jest atrakcyjny już przy pierwszym uruchomieniu. Microsoft zmodernizował interfejs swojego systemu operacyjnego, którego okna mają teraz zaokrąglone rogi i wykorzystują efekty przezroczystości, które rozjaśniają całość. Ten nowy design opiera się na kodach Fluent Design, które Microsoft wprowadził w Windows 10 wraz z pojawieniem się nowych ikon dla aplikacji natywnych.

Aby wyobrazić sobie Windows 11, Microsoft nie odszedł daleko. Firma w dużej mierze inspirowała się pracami, które zostały wykonane nad Windows 10X, swoim OS-em zaprojektowanym dla dwuekranowych urządzeń dotykowych, który ostatecznie został porzucony. Zniknęły duże kafelki na rzecz nowych, bardziej wyróżniających się ikon, które rozjaśniają interfejs. Wszystko jest bardziej czytelne, a animacje, które Microsoft zintegrował, wzmacniają wrażenie szybkości i płynności w porównaniu z Windows 10.

Dużo pracy nad ergonomią

Microsoft zaprojektował Windows 11 tak, aby był jak najprostszy w obsłudze. I aby to osiągnąć, firma z Redmond nie zawahała się przejrzeć niektórych elementów interfejsu i menu od góry do dołu.

Tak jest w przypadku panelu Ustawienia w Windows 11, który nie uniknął liftingu. I to jest dobra wiadomość. Microsoft uprościł go, wyświetlając poszczególne sekcje bezpośrednio w bocznej kolumnie oraz reorganizując menu, które jest teraz bardziej czytelne niż w Windows 10. Nawigacja jest bardziej naturalna, mniej niechlujna i nie gubi użytkownika, jak to miało miejsce w Windows 10, dzięki wyświetlaniu pełnej ścieżki u góry okna, dla każdego konsultowanego menu.

Dobry Windows, ale wciąż z pewnymi wadami

Jeśli egzemplarz Microsoftu jest globalnie dość atrakcyjny, to wydaje się, że niektóre nowe funkcje zostały pomyślane na przekór zdrowemu rozsądkowi. Tak jest na przykład w przypadku chęci wyboru domyślnej przeglądarki. Jeśli zapomnimy zaznaczyć małe pole “Zawsze używaj tej przeglądarki” przy pierwszym otwarciu nowo zainstalowanej przeglądarki, procedura wyboru domyślnej przeglądarki w Windows 11 stała się kontrintuicyjna.

Pod pozorem dawania użytkownikom większego wyboru, Microsoft nie oferuje już wyboru domyślnej przeglądarki internetowej, ale teraz prosi o indywidualne wybranie, która przeglądarka ma być używana dla każdego typu pliku lub linku. Wreszcie to, co kiedyś wymagało pojedynczej akcji, teraz będzie wymagało kilkunastu. Żmudny proces, który wydaje się być zaprojektowany tak, by zniechęcić jak największą liczbę osób do zmiany domyślnej przeglądarki, a który dobrze odpowiada Microsoftowi: to właśnie jego przeglądarka, Edge, jest wybierana natywnie w Windows 11.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Messenger / Instagram: Facebook wyjaśnia, dlaczego nie można korzystać ze wszystkich funkcji

Od poprzedniego tygodnia na Facebook Messengerze pojawiał się komunikat ostrzegający wielu użytkowników, że nie mają już dostępu do niektórych funkcji, nie precyzując, do których. Sieć społecznościowa w końcu wyjaśnia źródło problemu: zgodność z europejskimi przepisami.

Po kilku dniach niezrozumienia dla wielu użytkowników, Facebook w końcu wyjaśnił, czym były te “niedostępne funkcje” ze względu na “nowe zasady dotyczące usług wiadomości w Europie.”

Ta wiadomość pojawiła się w zeszłym tygodniu na Instagramie i Messengerze, bez faktycznego zrozumienia przez większość subskrybentów, co to oznacza. W niedzielę na swoim blogu Facebook podał więcej wyjaśnień.

ŚRODEK MAJĄCY NA CELU SPEŁNIENIE EUROPEJSKICH STANDARDÓW
Chodzi w istocie o europejską dyrektywę ePrivacy z 2002 roku, dotyczącą ochrony, poufności i bezpieczeństwa danych online, która obecnie dotyczy usług komunikatorów w 27 krajach członkowskich Unii Europejskiej i innych krajach stowarzyszonych.

Wiadomo już, że wyłączone funkcje to m.in. spersonalizowane autorespondery czy ankiety na Instagramie i Facebook Messengerze. Te ostatnie wymagają do działania wykorzystania treści wiadomości, a Facebook musi w tym zakresie przestrzegać zasad prywatności.

Kalifornijska firma zwraca jednak uwagę, że dyrektywa ePrivacy zabrania serwisom komunikacyjnym wykorzystywania danych “do zapobiegania, wykrywania i reagowania na wykorzystywanie dzieci i inne formy krzywdy”, ponieważ nie ma podstawy prawnej dla tych narzędzi. Identyfikacja treści, którą Facebook musi wstrzymać, dopóki nie dostosuje się do wymogów UE, przypomina o swojej inicjatywie Project Protect dotyczącej bezpieczeństwa dzieci w sieci i liczy na jej zatwierdzenie.

DEWELOPERZY RÓWNIEŻ DOTKNIĘCI
To tymczasowe zawieszenie usług ma również wpływ na niektórych deweloperów pracujących z Facebookiem i API Messengera, ale także na zagraniczne firmy działające w Europie za pośrednictwem Facebooka, zwłaszcza w przypadku stron czatu.

Według MessengerPeople.com, Messenger nie pozwala już także na integrację audio, wideo czy dokumentów, a także galerii zdjęć i przycisków w wersji desktopowej. Facebook twierdzi, że pracuje nad szybkim przywróceniem tych funkcji.

Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

MIUI 14 z Androidem 13, wyskakuje lista wspieranych urządzeń: oto które z nich go otrzymają

Zaplanowany na sierpień debiut, MIUI 14 będzie systemem operacyjnym dla urządzeń Xiaomi i autorskich submarek. Będzie on oparty na Androidzie 13 i oczekuje się, że wprowadzi zwykłe optymalizacje i ulepszenia funkcji, jednocześnie implementując wszystkie funkcje najnowszej wersji systemu operacyjnego z zieloną kropką. Xiaomi nie ogłosiło jeszcze oficjalnie, ale w sieci wyciekła lista, która zawiera wszystkie urządzenia, które otrzymają MIUI 14.

Przeciek został ujawniony przez MyDrivers, który wymienił nazwy urządzeń Xiaomi i Redmi, które będą wspierać MIUI 14 i mogą otrzymać nową personalizację oprogramowania. POCO nie pojawia się na liście, ale jest bardzo prawdopodobne, że urządzenia z budżetowej submarki Xiaomi również skorzystają z najnowszej wersji oprogramowania.

MIUI 14 – pierwsza lista kompatybilnych urządzeń

Na liście widać kilka smartfonów kompatybilnych z aktualizacją, w tym modele z serii Xiaomi 10, Redmi Note 8 i Note 9. Uwzględniono również niektóre urządzenia sprzedawane przez Xiaomi w Chinach, ale które na globalnych rynkach zostały przemianowane na POCO. Dla przypomnienia, lista nie przedstawia oficjalnych planów Xiaomi, więc lista kwalifikujących się urządzeń może się zmienić w ciągu najbliższych tygodni, przed premierą MIUI 14.

A kiedy odbędzie się odsłonięcie? Na chwilę obecną nie ma oficjalnego potwierdzenia daty, ale prawdopodobnie Xiaomi na zapowiedź nowej wersji swojego mobilnego oprogramowania wybierze 16 sierpnia, czyli dzień, w którym przypadnie 12 rocznica powstania MIUI. Według plotek, również niepotwierdzonych, oprogramowanie jest już testowane na kolejnych flagowcach z serii Xiaomi 13, znanych pod wewnętrznymi nazwami Nuwa i Fuxi.

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)