Categories
PORADNIKI TECHNICZNE

Recenzja Sony Xperia 1 IV: smartfon z prawdziwym zoomem optycznym

PROJEKT

Xperia 1 IV od samego początku wyróżnia się pięknym wykończeniem i charakterystyczną płaską konstrukcją. Z drugiej strony, jeśli planowałeś położyć go na stole, aby stał samodzielnie, powodzenia. Powierzchnia prawdopodobnie nie jest wystarczająco szeroka, aby utrzymać jego duże ciało.

Wrażenie wielkości potęguje oczywiście format ekranu 21:9, kolejny znak rozpoznawczy Xperii. Jeśli w pionie stracisz trochę manewrowości jedną ręką (nic, czego przy odrobinie wprawy nie da się wyregulować), to komfort chwytu jest generalnie nienaganny. To rodzaj telefonu, który zawsze bez problemu trzymasz w dłoni, format idealnie zwija się w dłoni. Przyczynia się do tego ograniczona waga 185 gramów, rzadko spotykana w tym segmencie cenowym, oraz rozsądna grubość 8,2 mm.

ekran

Jedną z gwiazd telefonu jest niewątpliwie ekran 4K (3840 x 1644 pikseli), 6,5 cala w formacie 21: 9 (120 Hz). Powiedzmy sobie jasno, żadna inna marka nie oferuje takiego zestawu funkcji. Rozumiemy przez to, że nie tylko ekrany 4K w smartfonach nie chodzą po ulicach, ale także Sony płaci za luksus oferowania oryginalnego formatu ekranu odpowiedniego do oglądania filmów.

Oczywiście każdy będzie mógł ocenić przydatność takiej definicji i proporcji ekranu, ale zauważcie jednak, że fani kina czy seriali, którzy korzystają ze smartfona w transporcie, by nadrobić zaległości w oglądaniu najnowszego serialu Netflixa czy Disney+, z pewnością dać się uwieść.

Już teraz, bądźcie pewni, jeśli chodzi o pokrycie widm kolorymetrycznych, wszystko jest w porządku. Tryb standardowy oferuje 145% sRGB i 98% DCI-P3. Oczywiście po telefonie w tej cenie spodziewaliśmy się trochę więcej, ale nie bądźmy wybredni.

Tam, gdzie możemy być nieco bardziej krytyczni, dotyczy dokładności kolorów. Ekran wyświetla średnią deltę E wynoszącą 4,69, trochę za daleko od liczby 3, poniżej której ludzkie oko już nie widzi różnicy. W szczególności zauważ, że w przypadku białych, ale także cielistych kolorów, delta E ma tendencję do oddalania się nieco od tego, czego szukamy.

Podobnie tryb standardowy ma tendencję do nieco zbyt mocnego naciskania na bluesa, wyświetlając 7475 K (idealnie przeciwko 6500 K). Jednak ten parametr można łatwo skorygować w ustawieniach i łatwo uzyskać 6500 K, naciskając opcję D65 w menu balansu bieli. Dlatego opcja, która jest zarówno precyzyjna, jak i praktyczna, którą chcielibyśmy znaleźć na większej liczbie terminali. Zmierzyliśmy również dość dobrą jasność szczytową 882 cd/m2. Zapewnia to dobrą czytelność na zewnątrz, nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.

Aby zakończyć na ekranie, pamiętaj o obecności trybu twórcy. Pozwala to na przykład zbliżyć się do obrazu pożądanego przez twórcę filmu lub uzyskać bardziej neutralny i pozbawiony nasycenia obraz. Ponadto ten tryb twórcy można aktywować automatycznie w wybranych aplikacjach. Wygodne na przykład, jeśli chcesz go aktywować w aplikacji do edycji zdjęć, ale nie wtedy, gdy codziennie wędrujesz po wiadomościach. Dobry pomysł, ponieważ jeśli zastosujesz tryb kreatora do całego interfejsu, szybko zorientujesz się, że renderowanie jest bardziej płaskie i nijakie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *